Építésznők nyomában

Tényleg láthatatlanok lennének a nők az építészetben? Egy rövid budai sétával azt bizonyítjuk: a legkevésbé sem – csak tudni kell, hova nézzünk! De miért érdemes foglalkozni velük ha az elmúlt pár évet megelőzően rájuk se bagóztak? 
A Gellért-hegyen járva 5+2 budai épületen keresztül ismerhetjük meg a 20. századi magyar építészet fontos női alkotóit. Rejtőzködő vagy éppenséggel hivalkodó épületek engednek bepillantást nyerni női építészek szemszögéből a múlt század szakmai életébe. Gellért-hegyi lakóházak tervezőitől kezdve, egyetemi kampuszon át, egészen egy brutalista irodaház megálmodójáig, sorra veszünk néhányat a korszak meghatározó építésznői közül: Bettelheim Franciskát, Spiró Évát, Pázmándi Margitot és Tóth Dezsőnét.
  • Séta hossza: 2,5 óra
  • Indulás: Gellérthegy, a Citadella út és a Szirtes út kereszteződése (megközelíthető a 27-es autóbusszal)
  • Séta vége: MTA Kutatóház, Töhötöm utca és Budaörsi út sarkánál
  • Hasznos információk:
    • Állomások között 5-10 perc sétára lehet számítani.
    • Kényelmes cipő ajánlott
Fotók: Kovács Dániel
A sétát kidolgozta: Böröndy Júlia

Szeretnél részt venni ezen a sétán? Rendeld meg privát sétaként, figyeld következő sétáinkat vagy írj nekünk és meghirdetünk egy új alkalmat hamarosan!

Gyere el a KÉK Galériában kapható 3 sétára érvényes KÉK Sétajeggyel, ára 10 000 Ft!

Gellérthegy Modern Brutalizmus Szocmodern MTA Női építészek

Pázmándi Tóth Dezsőné Spiró Bettelheim

Erről a sétáról írták

„Izgalmas sétán vettünk részt, ahol a nőnap alkalmából megnéztük, milyen épületeket terveztek női építészeink, akikről a mai napig elég keveset tudunk és sok esetben láthatatlanok. Mi magunk is meglepődtünk, amikor a csupa beton, robusztus épületekről és egy magasházról kiderült, hogy tervezőjük bizony egyáltalán nem férfi, hanem belevaló nő. Érdemes sétára kelni és meglesni ezeket az épületeket.”

Az építésznők tényleg láthatatlanok? – Megnéztük, milyen házakat terveztek Budán // We Love Budapest