Szocreál a Kerepesi úton

Mi az a szocreál? Milyen szimbólumokat rejt az 50-es évek építészete? Hogyan lehet egy épületegyüttes “tartalmában szocialista, formájában nemzeti” Budapesten? Fedezzétek fel velünk a budapesti szocreál egyik legnagyobb volumenű lakótelepét!
A séta során megismerkedhetünk a kor építészeti vitáival, a háború utáni építkezések történetével és a lakótelepek kialakulásának okaival is. A Kerepesi úti lakótelep a Róna utcától az Örs Vezér teréig nyújtózik, az 50-es évek második felében megépült épületegyüttes városépítészeti léptékben és építészeti minőségében is a magyar szocialista realizmus egyik legszemléletesebb példája. Cour d’honneur-ök, reliefek, mozaikok, antik utalások és egy kibontakozó szociális program történetét fogjuk feltárni. Fedezzétek fel velünk a szocreált!
  • Séta hossza: 1,5 óra
  • Indulás: Örs Vezér terén a Magyar Repülés Úttörőinek emlékművénél
  • Séta vége: Róna utcánál
  • Hasznos információk:
    • Állomások között 5-10 perc sétára lehet számítani
    • A séta teljesen akadálymentes
Fotók: Klaniczay János
A sétát kidolgozta: Böröndy Júlia és Klaniczay János

Szeretnél részt venni ezen a sétán? Rendeld meg privát sétaként, figyeld következő sétáinkat vagy írj nekünk és meghirdetünk egy új alkalmat hamarosan!

Gyere el a KÉK Galériában kapható 3 sétára érvényes KÉK Sétajeggyel, ára 10 000 Ft!

Szocreál Szocialista Realizmus 50-es évek Cour d”Honneur Relief Bolgárkertészet Meander Sztálinbarokk CS-lakás

Heim Ernő Brenner János (Buváti) Fülep Sándor (ÁÉTI) Dabóczi Mihály Megyeri Barna Iván Szilárd

Erről a sétáról írták

„Ha a lakótelepekkel a mai napig hadilábon állunk, akkor mit kezdjünk egy olyannal, ami ráadásul még szocreál is? Az 50-es évek legnagyobbjának számító Kerepesi úti lakótelep, az Örs vezér tere mellett, a korszak erősen favorizált – értsd: kötelező – irányzatában, vagyis abban a bizonyos szocialista realizmusban épült, amit a mai napig sokan szeretünk nem szeretni, tulajdonképpen azért, mert ezek az épületek egy elnyomó korszak emlékét idézik fel bennünk. A Kerepesi úti lakótelepen sétálva viszont nem a diktatúra jut eszünkbe, hanem a kertvárosi hangulat, a gondoskodás és a furcsán emberi léptéket öltő klasszicizmus.”

Lehet, hogy szocreál, mégis kedvesebb a panelnél – A Kerepesi úti lakótelep // We Love Budapest